Fosefi Scode App
Başarı Hikayeleri

Bir Ayda Scode Uygulamasının Gelirini %2000 Artırdık

Scode uygulamasında ilgi alanınıza göre oluşturulmuş senaryolar ile kendi yazılımlarınızı yapmayı eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kullanıcılar ilgi alanlarını seçerek programlama öğrenmeye başlıyorlar.

Scode ekibi bu projeyi hobi olarak yapıyordu, kar amacı gütmeyen bir kurum gibiydi. Uygulamada bazı reklamlar vardı ve reklam geliri giderlerini bile karşılayamıyordu. Yani yeterli gelir olmadan, ekip herhangi bir pazarlama faaliyetini karşılayamazdı. Biz de bu harika ekibin bir parçası olmak ve bu güzel projeye katkıda bulunmak istedik. Kurucu ortağı Kadir Can Kırkoyun ile iletişime geçerek bir anlaşma yaptık, uygulamanın geliri artmaya başlar başlamaz bize verdiğimiz hizmet için ödeme yapacaklardı. Aslında bu şekilde asla hizmet sunmayız, önce ödeme alırız, sonra işe başlarız, ancak Scode ekibini iyi tanıyorduk, genç yazılımcılardan oluşan ekibin herhangi bir riske girmesini istemedik, hem ana amaçları para kazanmak da değildi.

Ekibin tüm üyeleri geliştiriciydi, bu yüzden pazarlamayı ciddiye almaları beklenemezdi. Uygulama iyiyse, herhangi bir pazarlama veya reklam çalışması olmadan kullanıcı sayısının artacağını düşündüler. Elbette bu doğru değildi.

Öncelikle kullanıcıları izlemeye başladık, reklamları kaldırma, kayıt formunu tamamen kaldırma, VIP üyeliği ekleme vb. gibi birkaç test yaptık.

Kullanıcıların %93’ü kayıt formu çok uzun olduğu için hesap oluşturmak istemiyordu. Kullanıcı adı ve e-posta adresi alanları yeterli olduğu için Scode ekibinden formda telefon numarası, yaş, ad, soyad, il alanlarını kaldırmalarını istedik. Böylece kayıt formunun dönüşüm oranı %40 arttı. Bu oranı daha da arttırmak için forma kaydırma efekti ekledik, yani önce kullanıcı e-posta adresini yazacak ve “Devam” butonuna tıklayacaktı, sonraki alana da kullanıcı adını yazacaktı. Bu basit teknik bile çok etkili oldu, kullanıcıların %67’si kayıt formunu doldurmaya başladı!

Kayıtlı kullanıcılar oldukça hızlı büyümeye başladığı için, Scode ekibi e-posta pazarlama, kullanıcılar için dinamik içerik oluşturma, kişiselleştirilmiş öneriler gibi şeyler yapabileceklerdi…

Reklamları tamamen kaldırdık, ve ücretli üyeler için orta ve ileri seviye eğitim içerikleri ekledik. Ayrıca, kullanıcıyı elde tutma oranını artırmak için oyunlaştırmalar ekledik, ve tabii ki işe yaradı. Bu sıkıcı akademi uygulamasını eğitici, eğlenceli bir oyuna dönüştürmüş olduk. Scode uygulaması para kazanma makinesine dönüştü!

LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

İlgili Yazılar